Novinky

Vzorník barev na tmavý textil

Vzorník barev na tmavý textil11 

 

barvy se na každém monitoru zobrazují odlišně

Domácí výroba napínacího rámu na hedvábí

šála

Pokud chcete na hedvábí nebo jiný jemný materiál využít rozpíjení barev, ať už je to batikování solí, akvarel nebo ombre, obyčejně  se vám hodí mít látku napnutou, aby se barva dobře rozpíjela. Ve výtvarných potřebách si můžete koupit speciální rám, nebo si ho sami vyrobíte. 

My jsme to vyzkoušeli a vy to můžete zkusit také.

 Jeho výroba je snadná a zábavná.

 

Rám na obrázku je k napínání hedvábné šály o rozměrech 130x35 cm, ale je posuvný, takže šála může být i různě dlouhá. 

 

V hobby marketu jsme nakoupili:

 

3 dvoumetrové laťky (1,5x2cm)

4 spojovací úhelníky 50x50 mm

16 šroubů 5x30 mm a k nim křídlové matky

vruty do dřeva 4x16mm cca 50ks

 

 

šroubymateriállaťky

Na výrobu jsme použili ještě brusný papír na dřevo, vrtačku, vrták na dřevo průměr 6mm, metr, fixu na označování a pilku na dřevo.

Nejprve jsme z jedné laťky uřízli dvě kratší v délce 50cm. Tady jsme narazili na problém. Zvolili jsme pilku s příliš velkými zuby, takže se nám odštipovali třísky. Pro příště tedy zvolíme jemnější pilu. Hrany jsme potom obrousili jemným brusným papírem. 

 

Abychom se vyhnuli vyměřování, položili jsem laťky užší hranou na stůl, tak jako na obrázku a fixem vyznačili body pro vrtačku.

roh rámuoznačení pro vrtačkuvrtačka

Vrtákem do dřeva jsme opatrně vyvrtali dírky. Vrtat jsme museli na pomalé otáčky, aby se laťka nerozštípla a nevznikaly "odtřepky". Vzniklé otvory jsme opět začistili brusným papírem.

 elkaspoj

 

Dírky pro upevnění úhelníků na delší straně rámu jsme rozmístili tak, že na jedné straně máme uchycení úhelníků cca 20cm od kraje a na straně druhé jsme jich udělali víc, abychom mohli rám nastavovat na víc délek šálů.

Kdybychom měli šál širší, museli bychom mít i delší čelní laťky.

Abychom nemuseli vyměřovat body pro vrtání na obou stranách a úchyty byly proti sobě, provrtali jsme nejprve jednu lať, položili ji na druhou a tenkou tužkou naznačili místa pro vrtačku na druhé lati.

vrty a elka

 

Jakmile jsme měli laťky připravené, přišroubovali jsme úhelníky pomocí šroubů s křídlovými matkami. Matky směřují ven, aby nepřekážely při napínání šály.

 vrutyžabka

 

Dál už stačilo jen navrtat vruty, tak jak vidíte na obrázku. První do rohu a pak zhruba po patnácti centimetrech. Na druhé straně by to mělo vyjít opět do rohu. Vruty na protilehlých stranách by měli být proti sobě, aby se hedvábí správně napínalo.

celý stojan vodorovně

 

Teď už zbývá jen navěsit žabky na gumičky a napnout hedvábí. 

 

K tomu připravujeme další článek.