Batikování je oblíbenou aktivitou na letních táborech, ve vzdělávacích kroužcích, stejně jako na větších společenských akcích pro děti i dospělé. Výhodou je, že nepotřebujete zdroj tepla a nepracujete s horkou vodou, takže nehrozí opaření.
(Pokud se vám nechce číst, pusťte si videonávod na konci stránky.)
Budete potřebovat:
reaktivní batikovací barvu - můžete si vybrat zde - jedno třináctigramové balení vystačí zhruba na tři trička, nedá se to určit přesně - záleží na velikosti a gramáži textilu.
kuchyňskou sůl
igelitový pytlík (nepoužívat mikrotenový)
lavor
folie
mýdlo (můžeme použít jádrové mýdlo například mýdlo s jelenem)
A jdeme na to:
Pracovní plochu zakryjte igelitem a nasaďte si rukavice. Ve vlažné vodě rozpusťte krystalickou sodu. Na 5 litrů vody vystačí 1 kg krystalické sody. Přidejte 8% kuchyňské soli, všechno dobře rozmíchejte až do úplného rozpuštění. (změnou poměrů sody a soli, můžeme ovlivnit výraznost jednotlivých barev)
Do lahvičky nalijte vlažnou vodu. Teplota nesmí přesáhnout 50°C - hrozí znehodnocení barvy,. Důkladně promíchejte, protřepejte, nechte dobře rozpustit a ještě několikrát protřepejte. Odstřihněte špičku aplikačního hrotu a našroubujte ho na lahvičku.
Látku kterou budete barvit, v našem případě tričko, namočte v roztoku sody a soli.
Na barvení používejte textilie z čistě přírodních materiálu. Pokud bude látka obsahovat příměs (neměla by být víc než maximálně 5%), bude barva méně intenzivní.
Tričko pořádně vyždímejte, složte, provázejte, promačkejte podle vašeho přání. Klidně ale můžete prvně vyvázat a až potom namočit.
Vyvázané tričko položte do prázdného lavoru nebo na igelit. Pomocí aplikátoru na lahvičce nanášejte jednotlivé barvy. Barvy aplikujte jen tolik, kolik se „vejde“ do trika - barva by neměla příliš vytékat kolem.
Nabarvené triko zabalte do sáčku a ještě jemně tlakem ruky promáčkněte, aby se barva dostala dobře i do středu. Ze sáčku vymačkejte přebytečný vzduch. Nechejte minimálně 2 hodiny zabalené. Doporučujeme ale delší dobu, například přes noc. Některé odstíny se probarví až po delší době. (Příliš dlouhé namáčení, víc než dvanáct hodin, může ublížit materiálu, ze kterého je tričko vyrobeno.)
Potom si opět nasaďte rukavice, tričko vybalte a několikrát promáchněte ve vodě. Jakmile přestane téct uvolněná přebytečná barva, tj. odtékající voda je jen mírně barevná, celé triko ze všech stran namydlete a znovu důkladně vymáchejte.
Tričko nechte uschnout. Nesušte na přímém slunci ani přímo na radiátorech. První dvě až tři praní doporučujeme ruční, poté již lze prát v pračce.
Videonávod od paní Moniky Brýdové
Videonávod od barvyartemiss: