Jak na batikování za studena

Batikování je oblíbenou aktivitou na letních táborech, ve vzdělávacích kroužcích, stejně jako na větších společenských akcích pro děti i dospělé. Výhodou je, že nepotřebujete zdroj tepla a nepracujete s horkou vodou, takže nehrozí opaření.

(Pokud se vám nechce číst, pusťte si videonávod na konci stránky.)

                                                                                                                    

 Budete potřebovat:

reaktivní batikovací barvu -  můžete si vybrat zde - jedno třináctigramové balení vystačí zhruba na tři trička, nedá se to určit přesně - záleží na velikosti a gramáži textilu.

kuchyňskou sůl

krystalickou sodu

gumové rukavice

igelitový pytlík (nepoužívat mikrotenový)

lavor

folie

mýdlo (můžeme použít i jádrové mýdlo - mýdlo s jelenem)

batikovací_barav_ARTEMISS_článek-removebg

A jdeme na to:

 

Pracovní plochu zakryjte igelitem a nasaďte si rukavice. Ve vlažné vodě rozpusťte krystalickou sodu. Na 5 litrů vody vystačí 1 kg krystalické sody. Přidejte  8% kuchyňské soli, všechno dobře rozmíchejte  až do úplného rozpuštění. (změnou poměrů sody a soli, můžeme ovlivnit výraznost jednotlivých barev)

 

Do lahvičky nalijte vlažnou vodu. Teplota nesmí přesáhnout 50°C - hrozí znehodnocení barvy,. Důkladně promíchejte, protřepejte, nechte dobře rozpustit a ještě několikrát protřepejte. Odstřihněte špičku aplikačního hrotu a našroubujte ho na lahvičku.

 

batikovací_barav_ARTEMISS_3-removebg

Látku kterou budete barvit, v našem případě tričko, namočte v roztoku sody a soli.

Na barvení používejte textilie z čistě přírodních materiálu. Pokud bude látka obsahovat příměs (neměla by být víc než maximálně 5%), snižuje se schopnost absorpce barvy.

Tričko pořádně vyždímejte, složte, provázejte, promačkejte podle vašeho přání. Na zavázání použijte šnůru z umělého materiálu.


batikovací_barav_ARTEMISS_5a-removebgbatikovací_barav_ARTEMISS_5-removebg

Vyvázané tričko položte do prázdného lavoru nebo na igelit. Pomocí aplikátoru na lahvičce nanášejte jednotlivé barvy. Barvy aplikujte jen tolik, kolik se „vejde“ do trika - barva by neměla příliš vytékat kolem.

 batikovací_barav_ARTEMISS_7-removebg

Nabarvené triko zabalte do sáčku a ještě jemně tlakem ruky promáčkněte, aby se barva dostala dobře i do středu. Ze sáčku vymačkejte přebytečný vzduch. Nechejte minimálně 2 hodiny zabalenéDoporučujeme ale delší dobu, například přes noc. Některé odstíny se probarví až po delší době.

 

Potom si opět nasaďte rukavice, tričko vybalte a několikrát promáchněte ve vodě. Jakmile přestane téct uvolněná přebytečná barva, tj. odtékající voda je jen mírně barevná, celé triko ze všech stran namydlete a znovu důkladně vymáchejte.

 

Tričko nechte uschnout. Nesušte na přímém slunci ani přímo na radiátorech. První dvě až tři praní doporučujeme ruční, poté již lze prát v pračce.

 

batikovací_barav_ARTEMISS_14b-removebg

 

 

Videonávod od paní Moniky Brýdové